mapa strony | strona główna > nowy poradnik dyplomowany
Zbigniew Warakomski
Jak przygotować dokumentację dla komisji?
NOWY Poradnik dla osób ubiegających się o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego - część 1

Wydanie VII, zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dziennik Ustaw RP, poz. 1574)

Ten Poradnik jest przeznaczony dla osób, które kończą staż w 2019 r. lub w latach późniejszych (2020, 2021 itd.)

GRUPA AWANSOWA AWANS.NET NA FB
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17  
Historia aktualizacji
8 lipca 2019 - dodano 50 odpowiedzi do zamieszczonych wcześniej pytań.
27 czerwca 2019 - dodano 50 przykładowych pytań, które mogą być zadane nauczycielowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
10 kwietnia 2019 - dodano podstronę z plikami do pobrania.
24 marca 2019 - dodano Arkusz samooceny nauczyciela. Cena Poradnika wzrosła o 4 zł.
9 marca 2019 - dodano przykłady planu rozwoju zawodowego, sprawozdania dla dyrektora oraz stron tytułowych w formacie Worda i Open Office.
7 marca 2019 - rozwinięto opis spotkania z komisją.
27 lutego 2019 - dodano nowe wersje sprawozdań dla dyrektora.
Uwaga. Niektóre aktualizacje dostępne są jedynie w płatnej wersji Poradnika. Zamów Poradnik

Jak przygotować dokumentację dla komisji? Pytanie to niejednokrotnie spędzało mi sen z powiek, kiedy kończył się okres stażu i kiedy realizację wymagań trzeba było opisać, zanalizować, a całości nadać odpowiednią formę. Interesowało mnie przede wszystkim zagadnienie, jak technicznie ma to wyglądać, jak uporządkować dokumenty, szukałem praktycznych wskazówek. Niestety, poszukiwania w internecie niewiele dały, wszystkie informacje sprowadzały się do ogólników, albo do cytowania Rozporządzenia.

Wiem, że podobne problemy ma wielu nauczycieli, przygotowujących swoje prace dla komisji. Wiem również, jak trudno jest w internecie znaleźć cokolwiek konkretnego na ten temat. Aby wypełnić tę lukę, postanowiłem napisać ten Poradnik. Proszę te porady traktować jako propozycję i mieć świadomość, że nie są one "jedynie słuszne" oraz że stosując się do nich nie uzyskuje się gwarancji pomyślnego rozpatrzenia dokumentacji przez komisję - to zależy od wartości merytorycznej złożonej dokumentacji oraz przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. To tyle tytułem wstępu, czas przejść do konkretów.

Na początek proponuję wybrać się do sklepu papierniczego i kupić:
- segregator,
- skoroszyt (w nim umieścimy kopię sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego i całość wepniemy do segregatora),
- koszulki foliowe, najlepiej tzw. krystaliczne (całkowicie przezroczyste, nie matowe!),
- papier do drukarki,
- kilkanaście kartek A4 w jednym jasnym kolorze.
8 maja 2019 r. Kuratorium Oświaty we Wrocławiu zamieściło na swojej stronie internetowej ogłoszenie, mówiące w jakiej formie powinna być dostarczona dokumentacja: https://www.kuratorium.wroclaw.pl/category/szkoly-i-placowki/sprawy-nauczycieli/awans-zawodowy-nauczycieli/

Czytamy tam m. in. że dokumentacja "powinna być złożona (...) w zwykłej białej wiązanej teczce (miękka oprawa); nie powinna zawierać ozdobnych stron, przekładek, dokumentów oprawionych w kieszenie groszkowe (nie wiem, co to są "kieszenie groszkowe" - pewnie w groszki), zbindowanych, w twardych oprawach itp."

Należy pamiętać, że Rozporządzenie dotyczące awansu zawodowego nauczycieli nie określa formy dokumentacji. Publikowanie wymagań dotyczących wyglądu dokumentacji, jak w przykładzie wyżej, uważam osobiście za pewną nadgorliwość urzędników w kuratorium. Ze względu jednak na to, że każde kuratorium może mieć nieco inne zapatrywania w tym względzie (co nie powinno mieć miejsca, ale na co nie mamy wpływu), nie zaszkodzi, aby nauczyciel sprawdził na stronie swojego kuratorium, czy nie ma ono jakichś szczególnych wymagań. Szczerze mówiąc w Warszawie trafiło się kilka teczek tak przygotowanych, przewodniczący i eksperci potraktowali to jako niechlujstwo i brak szacunku dla pracy innych. Kartki się mieszały, a w jednej teczce nie było numeracji stron.
W ten sposób uczyniliśmy pierwszy krok do skompletowania dokumentacji.

Nasza dokumentacja zawarta będzie w jednym segregatorze. W związku z Rozporządzeniem w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli z 26 lipca 2018 r. dokumentacja będzie mniej obszerna niż dawniej, jednak z uwagi na konieczność zachowania przejrzystości układu segregatora, proponuję podzielić go na dwie części: "A" i "B". Będzie jeden segregator, a w nim dwie części – „A” i „B”. Część "A" zawierać będzie dokumenty formalne, natomiast część "B" opisy i analizy, a także kopię aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego i ewentualnie zaświadczenie potwierdzające znajomość języka obcego w stopniu podstawowym. Ale o tym później!. ..

Drukujemy naklejkę na okładkę segregatora:


Zofia Kowalska
(wpisujemy swoje imię i nazwisko) 
nauczyciel mianowany
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kowalewie

Część A 
Wniosek 
o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego 
na stopień nauczyciela dyplomowanego 
wraz z dokumentacją 

Część B 
Realizacja wymagań 
niezbędnych do uzyskania awansu 
na stopień nauczyciela dyplomowanego


Nie muszę chyba dodawać, że napis na naklejce, jak zresztą i cała praca powinny być wykonane pismem komputerowym.

W  następnej części Poradnika  zajmiemy się częścią "A".