Zbigniew Warakomski
Jak przygotować dokumentację dla komisji?
NOWY Poradnik dla osób ubiegających się o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego - część 1

Wydanie VII, zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dziennik Ustaw RP, poz. 1574)

Ten Poradnik jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zakończyły stażu lub staż rozpoczęły we wrześniu 2018 r. lub później
Historia aktualizacji
22 marca 2019 - możliwość zakupu Poradnika na dyplomowanego razem z przykładowym Arkuszem samooceny nauczyciela. Cena Poradnika z Arkuszem jest o 10 zł wyższa od ceny zwykłej wersji Poradnika i wynosi 85 zł. Chęć zakupu Poradnika z Arkuszem należy bardzo wyraźnie zaznaczyć w mailu z prośbą o przesłanie Poradnika. W wypadku braku tej informacji, zostanie nadesłany Poradnik w wersji bez Arkusza.
9 marca 2019 - dodanie przykładów planu rozwoju zawodowego, sprawozdania dla dyrektora oraz stron tytułowych w formacie Worda i Open Office
7 marca 2019 - rozwinięcie opisu spotkania z komisją
27 lutego 2019 - dodanie nowych wersji sprawozdań dla dyrektora
Uwaga. Niektóre aktualizacje dostępne są jedynie w płatnej wersji Poradnika. Zamów Poradnik

Jak przygotować dokumentację dla komisji? Pytanie to niejednokrotnie spędzało mi sen z powiek, kiedy kończył się okres stażu i kiedy realizację wymagań trzeba było opisać, zanalizować, a całości nadać odpowiednią formę. Interesowało mnie przede wszystkim zagadnienie, jak technicznie ma to wyglądać, jak uporządkować dokumenty, szukałem praktycznych wskazówek. Niestety, poszukiwania w internecie niewiele dały, wszystkie informacje sprowadzały się do ogólników, albo do cytowania Rozporządzenia.

Wiem, że podobne problemy ma wielu nauczycieli, przygotowujących swoje prace dla komisji. Wiem również, jak trudno jest w internecie znaleźć cokolwiek konkretnego na ten temat. Aby wypełnić tę lukę, postanowiłem napisać ten Poradnik. Proszę te porady traktować jako propozycję i mieć świadomość, że nie są one "jedynie słuszne" oraz że stosując się do nich nie uzyskuje się gwarancji pomyślnego rozpatrzenia dokumentacji przez komisję - to zależy od wartości merytorycznej złożonej dokumentacji oraz przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. To tyle tytułem wstępu, czas przejść do konkretów.

Na początek proponuję wybrać się do sklepu papierniczego i kupić:
- segregator,
- skoroszyt (w nim umieścimy kopię sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego i całość wepniemy do segregatora),
- koszulki foliowe, najlepiej tzw. krystaliczne (całkowicie przezroczyste, nie matowe!),
- papier do drukarki,
- kilkanaście kartek A4 w jednym jasnym kolorze.

W ten sposób uczyniliśmy pierwszy krok do skompletowania dokumentacji.

Nasza dokumentacja zawarta będzie w jednym segregatorze. W związku z Rozporządzeniem w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli z 26 lipca 2018 r. dokumentacja będzie mniej obszerna niż dawniej, jednak z uwagi na konieczność zachowania przejrzystości układu segregatora, proponuję podzielić go na dwie części: "A" i "B". Będzie jeden segregator, a w nim dwie części – „A” i „B”. Część "A" zawierać będzie dokumenty formalne, natomiast część "B" opisy i analizy, a także kopię aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego i ewentualnie zaświadczenie potwierdzające znajomość języka obcego w stopniu podstawowym. Ale o tym później!. ..

Drukujemy naklejkę na okładkę segregatora:


Zofia Kowalska
(wpisujemy swoje imię i nazwisko) 
nauczyciel mianowany
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kowalewie

Część A 
Wniosek 
o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego 
na stopień nauczyciela dyplomowanego 
wraz z dokumentacją 

Część B 
Realizacja wymagań 
niezbędnych do uzyskania awansu 
na stopień nauczyciela dyplomowanego


Nie muszę chyba dodawać, że napis na naklejce, jak zresztą i cała praca powinny być wykonane pismem komputerowym.

W  następnej części Poradnika  zajmiemy się częścią "A".