awans.net
Awans zawodowy     Publikacje nauczycieli
 › strona główna › archiwum › kontakt


Maciej Sendonim

Co dla dyrektora, co dla komisji?Chciałbym podzielić się moją wiedzą na temat dokumentacji, która powstaje podczas realizacji awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego. Wiedzy tej brakowało mi na początku stażu, pojawiały się wtedy pytania na które trudno było znaleźć odpowiedź. A chodziło mi w szczególności o to - jak ma wyglądać moja dokumentacja, w oparciu o które punkty Rozporządzenia ma być zrobiona?

Teraz znam na to odpowiedź i pragnę się nią podzielić - może komuś to się przyda. Otóż...

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO i
SPRAWOZDANIE DLA DYREKTORA SZKOŁY
można pisać zarówno w oparciu o paragraf 8 ust. 1 jak i par. 8 ust. 2 Rozporządzenia. Należy tutaj zaznaczyć, że przepisy nie określają formy planu lub sprawozdania.

Jeśli chodzi o plany rozwoju zawodowego, to jedni robią je według sfer, inni w oparciu o paragraf 8 ust. 2, najmniej chyba osób robi wg 8.1., chociaż tak też można. Ale komisji nic do tego. Jeżeli dyrektor zatwierdził plan rozwoju, a następnie sprawozdanie z jego realizacji w takiej formie, w jakiej mu przedstawiliśmy, to wszystko jest OK. Komisję interesuje tylko, czy plan rozwoju i sprawozdanie dla dyrektora są dołączone do dokumentacji. I tyle.

Dobrze jest, jeżeli sprawozdanie z realizacji planu rozwoju jest napisane w oparciu o sam plan, to znaczy: jeżeli napisałeś plan według 8.1., to sprawozdanie też napisz w oparciu o 8.1. Chociaż nie jest to obowiązkowe, ale bardziej czytelne moim zdaniem.

Natomiast
DOKUMENTACJĘ DLA KOMISJI
piszemy w oparciu o paragraf 8 ust. 2 pkt. 1, 2, 3, 4 (Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego obejmują...)

Spotkałem się z pracami przeznaczonymi dla komisji, gdzie były opisywane zarówno par. 8.1. jak i 8.2. Zupełnie niepotrzebnie, bo komisję interesuje par. 8.2.

Sprawozdanie dla dyrektora (a więc 8.1. lub 8.2.) obejmuje tylko okres stażu.

Dokumentacja dla komisji (8.2.) obejmuje prawie cały okres kariery zawodowej. Prawie - bo nie możemy wykorzystać tych zadań, które były wykonane w okresie stażu na mianowanego. Jedynie szczególne osiągnięcie (nagrody itp.) można wykorzystać z okresu wcześniejszego nawet niż mianowanie.

To tyle. Życzę powodzenia w pokonywaniu różnych trudności oraz przekonania, że to da się zrobić!

Maciej Sendonim, nauczyciel dyplomowany

Dokument:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycielido góry   
Uwaga! Osoby wykorzystujące w jakikolwiek sposób materiały zamieszczone w Internetowym Serwisie Oświatowym Awans.net czynią to na własną odpowiedzialność.
Internetowy Serwis Oświatowy Awans.net nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania tych materiałów.
Copyright © 2006 AWANS.NET