Zbigniew Warakomski
Jak przygotować dokumentację dla komisji?
"Stary" Poradnik dla osób ubiegających się o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego - część 1
Ten Poradnik jest przeznaczony dla nauczycieli, którzy przed 1 września 2018 r. zakończyli staż, ale nie otrzymali oceny dorobku lub nie złożyli wniosku o postępowanie
Nauczycieli w trakcie stażu oraz rozpoczynających staż po 31 sierpnia 2018 r. zapraszamy do lektury nowego Poradnika

Wydanie VI, napisane w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli z dnia 1 marca 2013 r.


Jak przygotować dokumentację dla komisji? Pytanie to niejednokrotnie spędzało mi sen z powiek, kiedy kończył się okres stażu i kiedy realizację wymagań trzeba było opisać, zanalizować, a całości nadać odpowiednią formę. Interesowało mnie przede wszystkim zagadnienie, jak technicznie ma to wyglądać, jak uporządkować dokumenty, szukałem praktycznych wskazówek. Niestety, poszukiwania w internecie niewiele dały, wszystkie informacje sprowadzały się do ogólników, albo do cytowania Rozporządzenia.

Wiem, że podobne problemy ma większość nauczycieli, przygotowujących swoje prace dla komisji. Wiem również, jak trudno jest w internecie znaleźć cokolwiek konkretnego na ten temat. Aby wypełnić tę lukę, postanowiłem napisać ten Poradnik. Proszę te porady traktować jako propozycję i mieć świadomość, że nie są one "jedynie słuszne" oraz że stosując się do nich nie uzyskuje się gwarancji pomyślnego rozpatrzenia dokumentacji przez komisję. Zaznaczam również, że nie biorę żadnej odpowiedzialności za skutki wynikłe z wykorzystania przez kogokolwiek przedstawionych przeze mnie porad. Dotyczą one osób ubiegających sie o tytuł nauczyciela dyplomowanego. To tyle tytułem wstępu, przechodzimy do konkretów.

Na początek proponuję wybrać się do sklepu papierniczego i kupić:
  • jeden segregator,
  • kilkanaście skoroszytów (teczek) (około 15), ale nie byle jakich; muszą to być skoroszyty plastikowe, które można wpiąć do segregatora, a jednocześnie wpiąć do nich koszulki foliowe; czyli po prostu skoroszyty te z lewej strony muszą mieć odpowiednio wycięte otwory, aby wpiąć je w segregator,
  • koszulki foliowe, najlepiej tzw. krystaliczne (całkowicie przezroczyste, nie matowe!),
  • mazak fluorescencyjny, najlepiej żółty,
  • no i oczywiście duuużo papieru do drukarki (na początek wystarczy ryza, format A4).
Tak obładowani, docieramy do domu, szczęśliwi, że oto uczyniliśmy pierwszy krok do skompletowania dokumentacji.

Uważni czytelnicy na pewno zauważyli, że do skompletowania dokumentacji potrzebny nam będzie od 1 grudnia 2007 r. jeden segregator, a nie dwa, jak poprzednio. Wiąże się to z istotnym zmniejszeniem ilości wymaganych dokumentów. Jednak z uwagi na konieczność zachowania przejrzystości układu segregatora, proponuję podzielić go na dwie części: "A" i "B".

Część "A" zawierać będzie dokumenty potwierdzające nasze kwalifikacje oraz zaświadczenie dyrektora, natomiast część "B" opisy i analizy. Czyli części "A" i "B" to dawniejsze dwa segregatory - teraz dwa w jednym:)

Drukujemy naklejkę na okładkę segregatora:
Maciej Sendonim
(wpisujemy swoje imię i nazwisko)
Szkoła Podstawowa nr 2 w Prudziszkach
Część A
Wniosek
o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego
na stopień nauczyciela dyplomowanego
wraz z dokumentacją
Część B
Realizacja wymagań
umożliwiających uzyskanie awansu
na stopień nauczyciela dyplomowanego
Nie muszę chyba dodawać, że napis na naklejce, jak zresztą i cała praca powinny być wykonane pismem komputerowym (

wykorzystywanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej...

)

W następnej części Poradnika zajmiemy się częścią "A".