|
Małgorzata Bączyk, Szkoła Podstawowa nr 6 w Słupsku
|
|
Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000, ...
Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV szkoły podstawowej
|
|
Temat lekcji: Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000, ...
Czas lekcji:
45 minut.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- posługuje się pojęciem ułamka dziesiętnego,
- umie mnożyć ułamki dziesiętne przez 10, 100, 1000, ...,
- umie dzielić ułamki dziesiętne przez 10, 100, 1000, ...,
- umie zamieniać ułamek z postaci zwykłej na postać dziesiętną,
- wykorzystuje poznane reguły do zamiany jednostek długości i masy.
Typ lekcji:
Lekcja wprowadzająca.
Metody pracy:
Poszukująca, praca w grupach, indywidualna, pogadanka.
Materiały:
- karta zadań,
- karty wstępu z napisanym ułamkiem dziesiętnym w postaci zwykłej,
- samoprzylepne kartki z napisanym ułamkiem w postaci dziesiętnej,
- przygotowana plansza na wpisanie liter hasła.
Etapy lekcji |
Przebieg lekcji |
Zaangażowanie |
Uczniowie wchodząc do klasy otrzymują karty wstępu z napisanym ułamkiem dziesiętnym w postaci zwykłej (a więc np. 4/10) (Załącznik nr 1).
Ich zadaniem jest zamiana ułamka zwykłego na dziesiętny i zajęcie miejsca oznaczonego tym właśnie ułamkiem. W ten sposób tworzą się grupy 4 - 5 osobowe, jako że kart z tym samym ułamkiem jest przygotowane po 4 - 5 sztuk. Za zajęcie właściwego miejsca uczniowie otrzymują pierwsze punkty.
Następnie uczniowie przypominają sobie zasady pracy w grupie i przydzielają funkcje w każdym z pięciu zespołów.
Nauczyciel rozdaje grupom kartki z treściami zadań (Załącznik nr 2 - karta pracy). Zadaniem uczniów jest odgadnięcie reguł mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000, ..., a następnie zapisanie ich oraz rozszyfrowanie liter hasła i umieszenie ich w odpowiednich miejscach na planszy.
|
Badanie |
Uczniowie czytają zadanie dla grupy i
przedstawiają pomysły rozwiązań.
|
Przekształcanie |
Po wyjaśnieniu drobnych wątpliwości grupy przystępują do wykonywania zadań. Uczniowie pracują bardzo intensywnie - jest to wspólna praca całej grupy. Wszystkie dzieci są bardzo zaangażowane w pracę i sprawia im ona ogromną przyjemność. W tej fazie lekcji nauczyciel zajmuje stanowisko obserwatora, przysłuchuje się rozmowom uczniów, udziela odpowiedzi na ich pytania.
|
Prezentacja |
Wybrany uczeń z grupy prezentuje rozwiązania zadań i wpisuje litery w odpowiednie miejsca na planszy. Pozostałe dzieci omawiają i oceniają wykonane zdania.
|
Refleksja |
Na podsumowanie zajęć można przygotować zestaw kart białych i czerwonych, w każdym kolorze w takiej ilości, ilu uczniów jest w klasie. Na kartach białych napisane są działania: mnożenie lub dzielenie ułamka dziesiętnego przez 10, 100, 1000, ..., a na kartach czerwonych odpowiadające działaniom wyniki. Nauczyciel rozdaje uczniom karty czerwone, sam odczytuje zapis na karcie białej. Zadaniem ucznia jest podniesienie karty z wynikiem tak, aby pasowała do działania. Jeżeli wystarczy czasu zadanie to można powtórzyć, wymieniając się kartami z nauczycielem.
Uczniowie sami oceniają swoją pracę wykonaną na lekcji. Na karcie wyników (Załącznik nr 3) wpisują ilość punktów (w skali 0 - 5) dla każdego członka grupy za jego pracę. Warunkiem otrzymania przez dzieci pozytywnej oceny jest uzyskanie przez grupę przynajmniej 10 punktów za część zadaniową.
|
Zadanie domowe |
O jakiej liczbie pomyślał Kuba, jeżeli po pomnożeniu jej przez 10, a następnie po podzieleniu przez 100 otrzymał 37,5?
a) 3,75 |
b) 3750 |
c) 375 |
d) 0,375 |
|
Załączniki. Uwaga! Załączniki zapisane są w formacie .pdf. Jeżeli pliki nie otwierają się, należy pobrać program Acrobat Reader z działu Pobierz program i zainstalować go na swoim komputerze.
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
|
Publikacja dodana do Archiwum Internetowego Serwisu
Oświatowego AWANS.NET 1 marca 2004 r. |
| |