www.awans.net
Publikacje nauczycieli
 › awans zawodowy › publikacje nauczycieli › autorzy › kontakt

Bożena Adamczewska,   Zespół Szkół, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Buczu

Scenariusz baliku karnawałowego

Cele:
Uczeń:

  • rozumie pojęcie „karnawał”,
  • razem z rodzicami wymyśla i planuje strój do przebrania się na balik karnawałowy,
  • chętnie bierze udział w proponowanych zabawach i konkursach,
  • obiektywnie ocenia najładniejsze przebrania dzieci,
  • potrafi wesoło bawić się z wszystkimi dziećmi,
  • zna i stosuje zasady kulturalnego zachowania się,
  • potrafi zarówno wygrywać, jak i przegrywać.

Pomoce: dekoracja klasy, gazety, miotła, trzy szaliki, kreda, 8 szklanek, oranżada, jabłka, nici, karteczki, długopis, balony, stół do wspólnego biesiadowania (serwetki, świece), placki, owoce, słodycze, napoje, nagrody do konkursów.

Zadania dla rodziców: przygotowanie przebrania dla dzieci, pieczenie ciasta, przygotowanie stołu, zakup owoców, słodyczy, napojów oraz nagród do konkursów.

Przebieg:

  1. Powitanie dzieci – przebierańców przybyłych na balik karnawałowy oraz zaproszenie do miłej, wesołej zabawy.
    Przypomnienie pojęcia „karnawał”.
    Karnawał – czas zabaw, balów trwający od Bożego Narodzenia do Środy Popielcowej.
  2. Wspólny taniec w kole oraz prezentacja przebierańców w związku z ogłoszeniem konkursu na najładniejszy strój.
  3. Taniec dowolny według uznania dzieci.
  4. Słodki poczęstunek przy wspólnym stole.
  5. Zabawa ze śpiewem pt. „Karuzela”.
    Chłopcy, dziewczęta, dalej śpieszmy się!
    Karuzela czeka, woła nas z daleka.
    Starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie.
    Hej, hop – sa, sa!
    Jak ona szybko mknie!
    Hej, dalej, dalej do zabawy śpieszmy się!
    (2x)

    Chłopcy na konie, dziewczęta na bryczki!
    Pojedziemy razem kupić koraliczki.
    Starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie.
    Hej, hop – sa, sa!
    Jak ona szybko mknie!
    Hej, dalej, dalej do zabawy śpieszmy się!
    (2x)
  6. Konkurs „Taniec w parach na gazecie”. Wygrywa para, która po zakończeniu tańca ma najmniej zniszczoną gazetę.
  7. Taniec dowolny według uznania dzieci.
  8. „Taniec z miotłą”. Dzieci tańczą w parach. Jedno dziecko trzyma w ręku miotłę i tańczy z nią w parze. Po chwili kłania się innemu dziecku prosząc je do tańca, a miotłę oddaje drugiemu dziecku, itd.
  9. Konkurs „Rysowanie z zamkniętymi oczami”. Rysowanie kredą na tablicy z oczami zawiązanymi szalikiem. Można rysować np. misia. Wygrywa dziecko, które zdaniem dzieci narysuje najładniej.
  10. „Konkurs szybkiego picia oranżady”. Czterech chłopców, a następnie cztery dziewczynki ścigają się, kto najszybciej wypije szklankę oranżady.
  11. „Konkurs szybkiego jedzenia jabłka”. Jabłka przywieszone są na nitkach. Uczestnicy konkursu zjadają jabłka bez pomocy rąk.
  12. Taniec dowolny według uznania dzieci.
  13. „Konkurs na najładniejszy strój”. Przy biurku znajdują się karteczki i długopis. Dzieci w trakcie tańca podchodzą kolejno do biurka i piszą na karteczce imię dziecka, które jego zdaniem najładniej się przebrało. Nauczyciel przy pomocy wybranej komisji (chłopiec i dziewczynka) liczą głosy. Wygrywa dziecko, które zdobyło najwięcej głosów. Głównymi nagrodami nagradzane są trzy pierwsze miejsca, a reszta dzieci otrzymuje nagrody pocieszenia. Uwaga! Należy porozmawiać z dziećmi, by przy wyborze kierowały się swoim gustem, a nie uczuciami przyjaźni i koleżeństwa.
  14. „Rakieta” na cześć zwycięzców konkursu na najładniejszy strój oraz otoczenie ich kołem i taniec wokół nich.
  15. Konkurs „Taniec z balonem”. Wybrane pary tańczą z balonem trzymanym w okolicy brzuchów, bez pomocy rąk. Wygrywa para, które utrzyma balon w tańcu.
  16. „Taniec węża”. Dzieci ustawione jedno za drugim przemierzają tańcem całą salę w różnych kierunkach.
  17. Zabawa z krzesełkami. Krzesełka są ustawione w kole (o jedno mniej niż dzieci). Uczestnicy zabawy tańczą w rytm muzyki wokół krzesełek. Gdy muzyka cichnie, każdy stara się usiąść na krzesełku. Jedno dziecko zawsze odpada z zabawy, a jedno krzesełko odstawione jest na bok. Wygrywa ten, kto do końca zabawy znajdzie miejsce na krzesełku.
  18. Wspólny taniec na zakończenie zabawy.
  19. Podziękowanie dzieciom za miłą zabawę karnawałową, a rodzicom za pomoc w jej zorganizowaniu.

Uwaga: We wszystkich konkursach oprócz pierwszych nagradzanych miejsc, pozostali uczestnicy otrzymują nagrody pocieszenia np. lizaki.



Tej samej Autorki:
Program edukacji ekologicznej dla uczniów klas I - III szkoły podstawowej (plik PDF)

Publikacja dodana do Archiwum Internetowego Serwisu Oświatowego AWANS.NET 20 lipca 2005 r. do góry

Copyright © 2005 AWANS.NET