Iwona Kalinkiewicz, publikacje nauczycieli, publikacje nauczycielskie, awans zawodowy, rozwój zawodowy, plan rozwoju zawodowego, publikacje, publikacja, dyplomowany, mianowany, opublikować

www.awans.net
Publikacje nauczycieli
 › strona główna › archiwum › indeks autorów › kontakt


Iwona Kalinkiewicz,   Gimnazjum nr 3 w Jaworznie

Scenariusz konkursu pt.: "Savoir- vivre czyli o zachowaniu się nie tylko przy stole"



Cele:
  • uświadomienie celowości dobrych zachowań między ludźmi,
  • stosowanie zwrotów grzecznościowych w odpowiedniej sytuacji,
  • umiejętność współpracy w grupie,
  • uświadomienie, co to znaczy być kulturalnym.
Metody:
  • scenki rodzajowe,
  • działania praktyczne,
  • słowne - odpowiedzi na pytania,
  • oglądowe - pokaz, prezentacja prac.
Sposób oceniania zadań:
  • za każde zadanie od 1 do 5 punktów.
Uczestnicy:
  • grupy 3-osobowe.
Pomoce:
  • sztućce, talerze, szklanki, serwetki, obrusy, wazony z kwiatami, świece,
  • drzewo "Kulturalnego ucznia" wykonane z kartonu lub z gałązek (tu umieścimy przysłowia, aforyzmy),
  • kartki papieru, długopisy.
Nagrody: pozyskane od sponsora dla każdego uczestnika
  • dyplomy "Mistrz dobrych manier",
  • duże maskotki z melodyjką,
  • małe maskotki z melodyjką,
  • słodycze: czekolady, batoniki, soczki, ciasteczka.
Przebieg konkursu:
  1. Losowanie pytań.
    Uczniowie mają 5 minut na zastanowienie się, odpowiadają przedstawiciele grup. Jury ocenia. Pytania, zagadnienia:
    • Sztućce - czy ich układ ma znaczenie, jeśli tak to jaki?
    • Przedstawianie kogoś: zasady, kolejność przedstawiania.
    • Czym jemy ryby? Jakie ryby jemy zwykłym nożem i widelcem?
    • Kłaniamy się : kto komu pierwszy?
    • Wsiadanie i wysiadanie z autobusu.
    • Prezenty.
    • Poznajmy się.
    • O dobrym tonie przy telefonie.
    • Po której stronie talerza kładziemy serwetki? Jakie serwetki kładziemy na kolanach podczas jedzenia?

  2. Scenki rodzajowe.
    Uczniom zostają zaprezentowane różne przykłady zachowań się ludzi w różnych sytuacjach (poprawnych i złych postaw). Po zakończeniu prezentacji każdej ze scenek grupa ocenia (pisemnie) zachowanie, komentuje, wskazuje błędy w zachowaniu:
    1. Przedstawianie się. Dwie dziewczyny rozmawiają i podchodzi do nich znajomy chłopak jednej z koleżanek. Koleżanka rozpoczyna z nim rozmowę pomijając przedstawienie sobie nieznajomych.
    2. Chłopak z dziewczyną wchodzą do sklepu, z którego wychodzi kobieta. Chłopak przepuścił kobietę, wszedł do sklepu, za nim weszła dziewczyna.
    3. Para wchodzi do kawiarni. Chłopak przepuszcza w drzwiach swą partnerkę, a następnie idzie przed nią i wybiera stolik.
    4. Scena w autobusie. Chłopak wchodzi pierwszy do autobusu, a za nim jego koleżanka. Z autobusu jako pierwszy wychodzi również chłopak.
    5. Na przyjęciu w restauracji odłożyłem na chwilę sztućce na talerzu równolegle do siebie. Chciałem jeszcze dokończyć to pyszne danie, lecz kelner zabrał mój talerz. Byłem oburzony.

  3. Znajomość zasad zachowania się.
    Uczniowie losują pytania. Mają 5 minut na zastanowienie się i dowolny sposób przedstawienia odpowiedzi (może to być zaimprowizowana scenka). Oceniamy pomysł i poprawność udzielonej odpowiedzi.
    • Mało ludzi potrafi rozpoczynać rozmowę telefoniczną i kończyć też nie potrafi. Przedstaw rozmowę telefoniczną: dzwonisz do kolegi (koleżanki), słuchawkę podnosi jej mama (nie zna ciebie). Pyt. Dodatkowe: kto powinien kończyć rozmowę?
    • Prezenty. Czy spytanie przyszłego solenizanta, co chciałby otrzymać na imieniny jest nietaktem? W prezencie od koleżanki dostałam kolczyki, które do niczego mi nie pasują. Koleżanka dąsa się, że ich nie noszę. Co robić? Może oddać...
    • Muszę się pochwalić, że umiem krótko i zwięźle opowiadać dowcipy. Ale bardzo często, gdy jestem w towarzystwie z moją dziewczyną, ona chcąc mi pomóc wtrąca się i rozkłada cały dowcip na łopatki. Czy jej zachowanie jest taktowne?
    • Dziś rano w szatni dowiedziałam się przypadkowo, że na temat mojej przyjaźni z Wojtkiem krążą brzydkie plotki. Jak zareagować?
    • Podczas ferii zimowych dziewczyna poznała fajnego chłopaka i zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Potem korespondowali ze sobą, ona pisała częściej, on trochę rzadziej, aż wreszcie przestał w ogóle pisać. Czy koleżanka może napisać do niego jeszcze jeden list? Co ma w nim napisać?
    • Mój kolega będąc u mnie w domu pyta: "Czy mogę skorzystać z WC?" Czy tak powinien się zachować?
    • Pewien chłopak w całkiem luźnym autobusie stojąc o kilka kroków od kasownika usiłował podać bilet starszej pani, aby mu skasowała. Pani skwitowała jego gest wyniosłym milczeniem. Kto postąpił niewłaściwie?
    • Kiedyś jadąc autobusem spytałam starszą panią, czy wysiada. "Nie wysiadam, lecz wychodzę" - odpowiedziała pouczającym tonem. A potem mruknęła: "Wysiada! Smarkula jedna!" Czy moje zachowanie było niegrzeczne?

  4. Pięknie nakryty stół.
    Uczniowie mają do dyspozycji: sztućce, talerze głębokie, płytki, deserowe, serwetki papierowe, serwetki płócienne, obrusy, świece, wazoniki z kwiatami, filiżanki, szklaneczki. Ich zadaniem jest nakryć pięknie stół dla dwóch osób (na obiad z deserem).


  5. Prezentacja "zadania domowego"(uczniowie mieli tydzień na przygotowanie zadania).
    • Znajdź przysłowia, aforyzmy, cytaty mówiące o kulturze człowieka. Umieścimy je na "kulturalnym drzewie".
    • Spróbujcie stworzyć "Kodeks kulturalnego ucznia", który zostanie wywieszony w świetlicy szkolnej.

  6. Układanie hasła z puzzli.
    Każda grupa uczniów otrzymuje rozsypankę wyrazową (puzzle). Rozwiązaniem jest hasło "Szanuj innych, a będą szanowali Ciebie". Na zakończenie uczniowie wyrażają własne opinie o dobrych manierach.


  7. Podsumowanie konkursu.
    Wręczenie nagród, pamiątkowe zdjęcia, dyplomy.



Publikacja dodana do Archiwum Internetowego Serwisu Oświatowego AWANS.NET 26 lutego 2004 r.

do góry   
Copyright © 2004 AWANS.NET, Usługi Internetowe, Suwałki     Webmaster