| Historia filmu 16mm i innych amatorskich formatów filmowych | Wywoływanie filmów Super8, 2x8mm, DS8 i 16mm |

| Sprzęt 16mm i 8mm | Sklep - filmy i sprzęt 16mm, 8mm, 35mm | Wspomnienia kinooperatorów | O sobie |

Film 16mm

 Kamerą filmową 16mm można nakręcić film panoramiczny (scope) na zwykłej taśmie filmowej 16mm. Niezbędny do tego jest dodatkowy obiektyw, tzw. anamorfotyczny. Obiektyw taki, w zależności od jego ustawienia względem obiektywu kamery lub projektora ścieśnia lub rozciąga obraz dwukrotnie w poziomie.


Po założeniu obiektywu anamorfotycznego do kamery obraz zostaje "ściśnięty" dwukrotnie:

scope1

Następnie ten sam obiektyw anamorfotyczny zakłada się na projektor, z tym, że jest on teraz obrócony o 90 stopni w stosunku do położenia, jakie miał w kamerze. Obraz zostaję rozciągnięty do właściwych proporcji. Jednocześnie wydłuża się dwukrotnie dłuższy bok obrazu i powstaje obraz panoramiczny (szerokoekranowy).

scope

Swego czasu postanowiłem pobawić się w film panoramiczny. Obiektyw anamorfotyczny RECTIMASCOP 48/2x kupiłem na stronie www.wittner-kinotechnik.de. Koszt około 200 euro.

Obiektyw anamorfotyczny Rectimascop 48/2x

Aby zamocować film do kamery KRASNOGORSK-3 zaprojektowałem i zamówiłem specjalny pierścień ze stali. Średnice pierścienia są dopasowane do średnicy obiektywu kamery i obiektywu anamorfotycznego. Jest on dosyć ciężki, fachowiec doradzał mi, aby w przyszłości wykonać taki pierścień z duraluminium.

Pierścień

Dodam, że zarówno podczas filmowania, jak i wyświetlania filmu niezbędne jest użycie także zwykłego obiektywu kamery lub projektora. Pracują zatem dwa obiektywy równocześnie. Ważną rzeczą jest ustawienie ich w jednej osi. Poniżej widok kamery KRASNOGORSK-3 z założonym pierścieniem i obiektywem anamorfotycznym.

Kamera KRASNOGORSK-3  z założonym obiektywem anamorfotycznym

Kamera KRASNOGORSK-3  z założonym obiektywem anamorfotycznym

Oczywiście niezbędny jest statyw oraz odpowiednie wyważenie kamery, ponieważ jej środek ciężkości znajduje się pomiędzy obydwoma obiektywami. Poniżej pokazane są efekty mojej pracy. Obrazek po lewej stronie - widok kadru, po prawej - obraz wyświetlany na ekranie. Użyłem filmu Kodak Ektachrome przeterminowanego około 25 lat.

Film 16mm panoramiczny, scope

Film 16mm panoramiczny, scope

Film panoramiczny 16mm, scope

W kamerze KRASNOGORSK-3 używałem obiektywu ze zmienną ogniskową 17-69mm. Filmowanie w ten sposób posiada pewne ograniczenie. Przy użyciu krótkiej i średniej ogniskowej następuje winietowanie obrazu (przy okazji widać, że oś obiektywu anamorfotycznego w mojej kamerze nie pokrywała się z osią obiektywu zmiennogniskowego):

Winietowanie obrazu panoramicznego

Do projekcji filmu używam projektora MEOCLUB16 electronic2 firmy Meopta. Posiada on specjalny gwint, w który wkręca się uchwyt obiektywu anamorfotycznego. Uchwyt ten kupiłem również na www.wittner-kinotechnik.de. Można go też wykonać samemu. Poniżej widok projektora z założonym obiektywem RECTIMASCOP 48/2x.

Projektor Meoclub16 z założonym obiektywem Rectimascop

Na ebayu, a czasem nawet na allegro można dostać filmy kinowe zapisane w formacie scope. Poniżej zdjęcia kadrów i widok w czasie projekcji filmu Trybunał (Star Chamber).

Star Chamber

Star Chamber