Violetta Szczepanik - Zabezpieczanie mienia sklepowego - konspekt lekcji z organizacji sprzedaży w klasie I Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie sprzedawca. Publikacje nauczycieli, AWANS.NET.

www.awans.net
Publikacje nauczycieli
 › strona główna › archiwum › indeks autorów › kontakt

Violetta Szczepanik,   Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy

Zabezpieczanie mienia sklepowego

Konspekt lekcji z organizacji sprzedaży w klasie I Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie sprzedawca



Temat lekcji:
Zabezpieczanie mienia sklepowego.

Tygodniowy wymiar godzin:
2 godziny.

Cel ogólny:
Uczeń rozumie wpływ zabezpieczenia mienia sklepu na wielkość strat, jakie ponosi placówka handlowa w wyniku zdarzeń losowych i kradzieży.

Sytuacja odniesienia:
Uczeń wykorzysta znajomość zagadnienia w życiu zawodowym i osobistym.

Plan treści:
  1. Straty nadzwyczajne.
  2. Marnotrawstwo w pracy sprzedawcy.
  3. Niedobory towarowe wynikające z kradzieży.
  4. Sposoby zapobiegania kradzieżom w sklepach:
    • czynnik mechaniczny,
    • czynnik ludzki.
  5. Ubezpieczenia mienia sklepu.
  6. Wpływ niedoborów towarowych na zyski sklepu.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
  • definiuje zdarzenia losowe,
  • poznaje definicję marnotrawstwa,
  • odróżnia straty wynikające z klęsk żywiołowych i niedbalstwa pracowników,
  • wymienia mechaniczne sposoby zapobiegania kradzieżom,
  • określa wpływ pracowników na wielkość strat spowodowanych kradzieżami,
  • poznaje warunki stawiane przez instytucje ubezpieczeniowe w zakresie zabezpieczenia mienia sklepu.
Metody stosowane na lekcji:
  • podające (wyjaśnienie),
  • eksponujące (film),
  • problemowe (dyskusja).
Środki dydaktyczne:
rzutnik, foliogramy, tablica, kreda, monitor, film, "Szkolny słownik ekonomiczny".

Typ lekcji:
Lekcja typu podstawowego.

Korelacja przedmiotowa:
promocja, podstawy przedsiębiorczości.

Struktura lekcji:
  1. Czynności organizacyjne - 2 minuty.
  2. Ewaluacja wstępna - 5 minut.
    • Jakiego rodzaju szkody mogą wystąpić w działalności sklepu?
    • Kto w sklepie odpowiada za straty majątku?
    • Czy są sposoby zabezpieczenia mienia sklepu?
  3. Podanie tematu i celu lekcji - 2 minuty.
  4. Określenie przyczyn strat - 4 minuty.
  5. Projekcja filmu - 8 minut.
  6. Dyskusja, wyjaśnienie - 9 minut.
  7. Projekcja foliogramów - 4 minuty.
  8. Rozwiązywanie ćwiczenia - 5 minut.
  9. Podsumowanie lekcji - 4 minuty.
  10. Zadanie pracy domowej - 2 minuty.
Scenariusz lekcji:

Cele szczegółowe Czynności nauczyciela Czynności uczniów
Zdefiniowanie zdarzenia losowego. Prosi uczniów o podanie określeń zdarzenia losowego. Podają określenia, wymieniają przyczyny losowe, układają definicję, zapamiętują.

Wyjaśnienie pojęcia marnotrawstwa. Prosi o podanie przykładów niedbalstwa pracy pracowników.
Prosi o odczytanie definicji ze słownika.
Wymieniają sytuacje, w których sprzedawca dopuszcza do strat ilościowych i jakościowych towarów.
Odczytują definicję, słuchają, zapamiętują.

Zapoznanie ze sposobami zabezpieczenia majątku. Włącza monitor z filmem. Oglądają film, zapamiętują. Dyskutują o sposobach zabezpieczenia majątku w sklepach różniących się branżą, wielkością i metodą sprzedaży.

Rozróżnianie zabezpieczeń mechanicznych i zależnych od pracownika. Prezentuje foliogramy, omawia je.
Omawia warunki ubezpieczenia majątku.
Patrzą, słuchają, wyciągają wnioski, zapamiętują.
Rozwiązują ćwiczenie.




Tej samej Autorki:
Ochrona praw konsumenta w Polsce
Przygotowanie towarów do sprzedaży

Publikacja dodana do Archiwum Internetowego Serwisu Oświatowego AWANS.NET 27 kwietnia 2004 r. do góry

Copyright © 2003-2004 AWANS.NET