mapa strony | strona główna > stary poradnik dyplomowany rozporządzenie 2018
Zbigniew Warakomski
Jak przygotować dokumentację dla komisji - wg rozporządzenia 2018?
STARY Poradnik dla osób ubiegających się o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego - część 1

Wydanie VII, zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dziennik Ustaw RP, poz. 1574) z późniejszymi zmianami

Ten Poradnik jest przeznaczony dla nauczycieli mianowanych, którzy do 14 września 2021 r. rozpoczęli staż na dyplomowanego na starych zasadach, składając wniosek o rozpoczęcie stażu wraz z planem rozwoju.

UWAGA! Sprzedajemy obecnie dwa różne Poradniki dla osób ubiegających się o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Proszę dokładnie przeczytać poniższe wyjaśnienie i zdecydować, do której grupy Państwo należą, a następnie zamówić odpowiedni Poradnik!

Grupa "2018" - STARY Poradnik Jak przygotować dokumentację dla komisji wg rozporządzenia z 2018 jest przeznaczony dla nauczycieli mianowanych, którzy do 14 września 2021 r. rozpoczęli staż na dyplomowanego na starych zasadach, składając wniosek o rozpoczęcie stażu wraz z planem rozwoju.

Grupa "2022" - NOWY Poradnik Jak zostać nauczycielem dyplomowanym wg rozporządzenia 2022 jest przeznaczony dla nauczycieli mianowanych, którzy do 14 września 2021 r. nie rozpoczęli stażu na starych zasadach, składając wniosek o rozpoczęcie stażu wraz z planem rozwoju.
GRUPA AWANSOWA AWANS.NET NA FB
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17  
PRZED ROZPOCZĘCIEM KORZYSTANIA Z PORADNIKA PROSZĘ KONIECZNIE PRZECZYTAĆ PONIŻSZE WYJAŚNIENIE

Poradnik napisany został w ten sposób, aby czytać go po kolei - wtedy jest jasny i przejrzysty.
Główna treść Poradnika zawarta jest na kolejnych stronach internetowych od nr 1 do 16.
Jeżeli w treści jest mowa o jakimś dokumencie awansowym - np. planie rozwoju - to znajduje się tam również link do tego dokumentu.
Podstrona nr 17 zawiera wszystkie dokumenty, które pojawiły się wcześniej w całym Poradniku jako linki, zebrane w jednym miejscu - jako foldery skompresowane, przygotowane do ściągnięcia na komputer.

Wiemy jednak, że są użytkownicy Poradnika, którzy nie czytają go po kolei, natomiast poszukują konkretnego dokumentu, np. opisu i analizy do jakiegoś punktu. Z myślą o nich zamieszczamy poniżej spis treści Poradnika, który pozwoli szybko odnaleźć potrzebny fragment.

SPIS TREŚCI PORADNIKA

Podstrona 1 - Wstęp, ogólne uporządkowanie dokumentacji.

Podstrona 2 - Omówienie układu teczki - część A. Wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego. Plan rozwoju zawodowego. Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Dokumentacja awansującego dyrektora szkoły.

Podstrona 3 - Omówienie układu teczki - część B.

Podstrony od 4 do 10 zawierają "ściągawkę" mówiącą, jakie zadania można przyporządkować do poszczególnych wymagań, a także przykładowe OPISY I ANALIZY (w linkach na dole każdej podstrony). I tak:

Podstrona 4 - Par. 8 ust. 3 pkt 1: Umiejętność wykorzystania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych, sprzyjających procesowi uczenia się.

Podstrona 5 - Par. 8 ust. 3 pkt 2: Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie zajęć otwartych, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli.

Podstrona 6 - Par. 8 ust. 3 pkt 3: Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

Podstrona 7 - Par. 8 ust. 3 pkt 4 lit. a: Opracowanie i wdrożenie programu, innowacji lub innych działań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, powiązanych ze specyfiką szkoły, w szczególności na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Podstrona 8 - Par. 8 ust. 3 pkt 4 lit. b: Wykonywanie zadań opiekuna stażu, opiekuna praktyk pedagogicznych, nauczyciela-doradcy metodycznego, przewodniczącego zespołu nauczycieli, koordynatora wolontariatu, koordynatora projektu, kuratora społecznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, rzeczoznawcy do spraw podręczników, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych – także nauczyciela-konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej.

Podstrona 9 - Par. 8 ust. 3 pkt 4 lit. c: Uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie podstawowym, a w przypadku nauczycieli języków obcych – umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie podstawowym.

Podstrona 10 - Par. 8 ust. 3 pkt 4 lit. d: Opracowanie autorskiej pracy z zakresu oświaty lub rozwoju dziecka opublikowanej w czasopiśmie branżowym lub w formie innej zwartej publikacji.

Podstrona 11 - Omówienie dalszego kompletowania części B.

Podstrona 12 - Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu teczki: formułowanie efektów, poprawność językowa, klasyfikacja zadań, ewaluacja, techniczna strona teczki, załączniki.

Podstrona 13 - Rozmowa kwalifikacyjna.

Podstrona 14 - W jaki sposób mają sporządzić sprawozdanie z realizacji planu i przygotować się do spotkania z komisją nauczyciele, którzy rozpoczęli staż przed 1 września 2018 roku, a będą go kończyć w 2019 roku lub później?

Podstrona 15 - Arkusz samooceny nauczyciela.

Podstrona 16 - 50 pytań i odpowiedzi na dyplomowanego czyli pytania, jakie mogą być zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podstrona 17 - Pliki do pobrania.

Jak przygotować dokumentację dla komisji? Pytanie to niejednokrotnie spędzało mi sen z powiek, kiedy kończył się okres stażu i kiedy realizację wymagań trzeba było opisać, zanalizować, a całości nadać odpowiednią formę. Interesowało mnie przede wszystkim zagadnienie, jak technicznie ma to wyglądać, jak uporządkować dokumenty, szukałem praktycznych wskazówek. Niestety, poszukiwania w internecie niewiele dały, wszystkie informacje sprowadzały się do ogólników, albo do cytowania Rozporządzenia.

Wiem, że podobne problemy ma wielu nauczycieli, przygotowujących swoje prace dla komisji. Wiem również, jak trudno jest w internecie znaleźć cokolwiek konkretnego na ten temat. Aby wypełnić tę lukę, postanowiłem napisać ten Poradnik. Proszę te porady traktować jako propozycję i mieć świadomość, że nie są one "jedynie słuszne" oraz że stosując się do nich nie uzyskuje się gwarancji pomyślnego rozpatrzenia dokumentacji przez komisję - to zależy od wartości merytorycznej złożonej dokumentacji oraz przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. To tyle tytułem wstępu, czas przejść do konkretów.

Na początek proponuję wybrać się do sklepu papierniczego i kupić:
- segregator,
- skoroszyt (w nim umieścimy kopię sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego i całość wepniemy do segregatora),
- koszulki foliowe, najlepiej tzw. krystaliczne (całkowicie przezroczyste, nie matowe!),
- papier do drukarki,
- kilkanaście kartek A4 w jednym jasnym kolorze. Ale uwaga! Proszę czytać tutaj na temat różnych upiększeń swojej dokumentacji!

W ten sposób uczyniliśmy pierwszy krok do skompletowania dokumentacji.

Nasza dokumentacja zawarta będzie w jednym segregatorze. W związku z Rozporządzeniem w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli z 26 lipca 2018 r. dokumentacja będzie mniej obszerna niż dawniej, jednak z uwagi na konieczność zachowania przejrzystości układu segregatora, proponuję podzielić go na dwie części: "A" i "B". Będzie jeden segregator, a w nim dwie części – „A” i „B”. Część "A" zawierać będzie dokumenty formalne, natomiast część "B" opisy i analizy, a także kopię aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego i ewentualnie zaświadczenie potwierdzające znajomość języka obcego w stopniu podstawowym. Ale o tym później!. ..

Drukujemy naklejkę na okładkę segregatora:


Zofia Kowalska
(wpisujemy swoje imię i nazwisko) 
nauczyciel mianowany
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kowalewie

Część A 
Wniosek 
o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego 
na stopień nauczyciela dyplomowanego 
wraz z dokumentacją 

Część B 
Realizacja wymagań 
niezbędnych do uzyskania awansu 
na stopień nauczyciela dyplomowanego


Nie muszę chyba dodawać, że napis na naklejce, jak zresztą i cała praca powinny być wykonane pismem komputerowym.

W  następnej części Poradnika  zajmiemy się częścią "A".